Party za ekipu: ritual igre i stvaranja

Osvrt na predstavu „Here we dance again” UO Malo sutra izvedenu na Sounded Bodies festivalu 21. rujna 2024.

Tamo gdje prestaje ratio, počinje ples. „Here we dance again”, predstava održana u sklopu Sounded Bodies festivala, otvara vrata upravo tjelesnoj intuiciji uz zaigran, duhovit i na trenutke groteskan ton. Čini se kao da gledamo ritual posvećen stvaranju i igri. Najavljena kao glazbeno-plesni improv jam, ova izvedba prati duh festivala koji je fokusiran na odnos zvuka i pokreta kroz koreografiju i izvedbene forme. Izvođači – plesači i glazbenici okupljeni oko umjetničke organizacije Malo sutra, predvođeni Brunom Isakovićem i Miom Zalukar, u ovoj se predstavi prepuštaju spontanosti plesne i glazbene improvizacije.

Predstava stvara osjećaj zajedništva, osobito kada izvođači uđu među publiku, čime gledatelje uključuju u svoju igru „slučajnosti” i kolektivno slavlje unutarnje logike tijela i njegovog stvaralačkog potencijala. Plesanje je ponovni povratak na izvor – čin oslobađanja, stvaranja i transformacije, gdje kaos postaje dio procesa, a publika se postupno oslobađa potrebe za racionalnim tumačenjem i prepušta uživanju u izrazu. 

Fotograf: Sanjin Kaštelan

Izvedba započinje grupnom formacijom, gdje izvođači stoje postrojeni jedan uz drugoga u chorus line formaciji, odjeveni u razigrane kostime koji odmah uvode element apsurda i humora. Mia Zalukar nosi veliki crni plašt od tila i šarene visoke pete, dok Ana Mrak svojim puf rukavima i šljokicama dodaje notu teatralnosti. U ovoj početnoj fazi, naglasak je na kolektivnom pokretu i grupnoj energiji.

Kako predstava napreduje, grupa se rasplinjuje u individualne improvizacije. Kao u svakom improv-jamu, pojedini izvođači izlaze u prvi plan dok ostali ostaju sa strane, promatrajući i povremeno reagirajući na razvoj događaja. Ovdje svaki plesač nudi svoj jedinstveni doprinos – Mia Zalukar energičnim i agresivnim pokretima ispunjava prostor, dok se Ana Mrak svjetlucavim nakitom na glavi preobražava u suvremenog šamana. Ema Kani, s druge strane, fluidnim i senzualnim pokretima uspostavlja direktnu vezu s glazbom, odgovarajući na impulse koje stvaraju glazbenici. Bruno Isaković „tiši“ je i introspektivan.

Fotograf: Sanjin Kaštelan

Dok su mnogi elementi izvedbe djelovali spontano, neki su očito bili pažljivo planirani, poput Branka Bankovića u baletnoj pački, čiji je groteskni performans umirućeg labuda balansirao između komike i drame. I dok se svaki izvođač kreće u svom vlastitom „svijetu“, improvizacija omogućuje da se njihovi pokreti međusobno nadopunjuju, stvarajući osjećaj slobode unutar okvira kolektiva.

Glazbenici Wilem Miličević i Melita Lovričević u svojem su uglu paraleno slobodno improvizirali, bez posebnog odnosa s plesačima, osim u trenucima poput interakcije s Emom Kani ili solo vokalne improvizacije Melite Lovričević, kada je glazba preuzimala aktivniju ulogu.

Fotograf: Sanjin Kaštelan

U trenutku kada se u izvedbu upletu tarot karte i rakija, koje izvođači dijele gledateljima, sve prerasta u urnebes, a kulminira s Miom Zalukar prekrivenom crnim velom, okruženom pažljivo posloženim rekvizitima i izvođačima. Naliči to ritualnom činu u kojem se sve spaja u autoironičnu vizualnu metaforu posvećenja.

Fotograf: Sanjin Kaštelan

Here we dance again, kako naslov kaže, tako možda i jest „samo“ još jedna plesna improvizacija, party za ekipu, ali u tome i jest njezina snaga. Izvođači humorom i emotivnom otvorenošću kreiraju nešto kao suvremeni plesni kabaret, koji uz dozu ironije slavi unutarnju logiku tijela.


Podjeli ovo: