Studio za suvremeni ples, najstariji ansambl suvremenog plesa u Hrvatskoj, najavio je programe i događanja koje priprema tijekom tekuće sezone. Vrhunac će kako kažu biti premijera predstave All’Arme talijanskog koreografskog dvojca Ginevre Panzetti i Enrica Ticconija koja nastaje u koprodukciji s mrežom Pan – Adria, a premijerno će biti izvedena 16. listopada u Goriziji te potom 8. studenoga u Zagrebu.
Naziv i tema predstave All’Arme potječe iz talijanskog izraza all’arme!, što znači na oružje! ili u boj! kao uzvik upozorenja koji se povijesno koristio za poticanje spremnosti i obrane u slučaju neposredne opasnosti, poput napada ili invazije. Arme je arhaični oblik riječi armi, koja se odnosi na oružje za obranu ili napad. U ovom koreografskom radu za šest plesačica, Panzetti i Ticconi kreću na putovanje koje započinje istraživanjem ritmičkog potencijala ljudskog koraka, istražujući uvjerljivu moć sinkroniziranog i kolektivnog kretanja. Inspirirani vojnim koreografskim vokabularom, istražuju napetost između individualne agende i kolektivne sile, preispitujući tanku granicu između nužne obrane i mogućnosti da postanemo ono čega se bojimo.
Predstavu će izvoditi Martina Tomić, Ida Jolić/Ema Crnić, Viktoria Bubalo, Marta Krešić, Filipa Bavčević, Nastasja Štefanić-Kralj. Projekt nastaje u okviru mreže PanAdria u koju je uključen niz organizacija: ArtistiAssociati – Centro di Produzione teatrale iz Gorizije, Zavod En-Knap iz Ljubljane, Hrvatski kulturni dom na Sušaku iz Rijeke; Zavod Flota iz Murske Sobote, Zagrebački plesni centar iz Zagreba, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica iz Nove Gorice te Mediteranski plesni centar Svetvinčenat.
Pored spomenute predstave, Studio za suvremeni ples najavljuje da će tijekom 2025. započeti s kreiranjem novog premijernog rada u koreografiji grčke plesne umjetnice s berlinskom adresom Kat Valastur.
Na početku 2025. Studio za suvremeni ples također započinje projekt dancEUA podržan od strane Kreativne Europe čiji je projektni nositelj. Projekt uključuje podršku kroz edukaciju, kreaciju i umrežavanje ukrajinskih plesnih umjetnika i kulturnih menadžera unutar europskog konteksta te revitalizaciji ukrajinske plesne scene. U projektu sudjeluju: SSP (Hrvatska), CEDT (Mađarska), MStudio (Rumunjska), Vitlycke Centre for Performing Arts (Švedska) i UA Contemporary Dance Platform (Ukrajina).
Pored svega spomenutog, a do kraja tekuće godine, Studio za suvremeni ples producirat će plesni film autora Svena Bahata, a u suradnji s polaznicima programa Podmladak 2.0.
Također, plesna predstava za djecu Žohari do kraja 2024. u sklopu programa Ruksak pun kulture gostovat će i biti izvedena u: Kraljevoj Velikoj, Desiniću, Čađavici, Vladislavcima, Breznici Našičkoj, Vukovaru i na otoku Lošinju.